کلام بزرگان

روحانیت در کلام حضرت امام خمینی رحمت الله علیه

در هر نهضت و انقلاب الهی و مردمی ،علمای اسلام اولین کسانی بوده اند که بر تارک جبینشان خون و شهادت نقش بسته است. کدام انقلاب مردمی اسلامی را سراغ داریم که در آن،حوزه و روحانیت پیشکسوتان شهادت نبوده اند و بالای دار نرفته اند واجساد مطهرشان بر سنگفرشهای حوادث خونین به شهادت نایستاده است ،خون پاک شهدای حوزه و روحانیت ،افق فقاهت را گلگون کرده است و در پایان افتخار آمیز جنگ تحمیلی نیز رقم شهیدان ،جانبازان و مفقودان حوزه ها در مقایسه با قشرهای دیگر زیادتر است. 

بزرگترین فرق عالم روحانیت و علمای متعهد اسلام با روحانی نماها در همین است که علمای مبارز اسلام همیشه هدف تیرهای زهرآگین جهانخواران بوده‌اند و اولین تیرهای حادثه‌، قلب آنان را نشانه رفته است‌. ولی روحانی نماها در کنف حمایت زرپرستان دنیاطلب‌، مروّج باطل یا ثناگوی ظلمه و مؤیّد آنان بوده‌اند. (ص ن - ج ۲۱ - ص ۷ - ۱۴/۶/۱۳۶۷)

درود بر حاملان امانت وحی و رسالت پاسداران شهیدی که ارکان عظمت و افتخار انقلاب اسلامی را بر دوش تعهد سرخ و خونین خویش حمل نموده‌اند.
سلام بر حماسه سازان همیشه جاوید روحانیت که رساله علمیه و عملیه خود را به دم شهادت و مرکب خون نوشته‌اند و بر منبر هدایت و وعظ و خطابه ناس از شمع حیاتشان گوهر شب چراغ ساخته‌اند.
افتخار و آفرین بر شهدای حوزه و روحانیت که در هنگامه نبرد، رشته تعلقات درس و بحث و مدرسه را بریدند و عقال تمنیّات دنیا را از پای حقیقت علم برگرفتند و سبکبالانه به میهمانی عرشیان رفتند و در مجمع ملکوتیان شعر حضور سروده‌اند.
سلام بر آنان که تا کشف حقیقت تفقّه‌، به پیش تاختند و برای قوم و ملت خود منذران صادقی شدند که بندبند صداقتشان را قطرات خون و قطعات پاره پاره پیکرشان گواهی کرده است‌.
و حقّا از روحانیت راستین اسلام و تشیع جز این انتظاری نمی‌رود که در دعوت به حق و راه خونین مبارزه مردم‌، خود، اولین قربانیها را بدهد و مهر ختام دفترش شهادت باشد. آنان که حلقه ذکر عارفان و دعای سحر مناجاتیان حوزه‌ها و روحانیت را درک کرده‌اند، در جلسه حضورشان آرزویی جز شهادت ندیده‌اند و آنان از عطایای حضرت حق در میهمانی خلوص و تقرب جز عطیّه شهادت نخواسته‌اند. (ص ن - ج ۲۱ - ۳/۱۲/۱۳۶۷)
شهدای روحانیت منحصر به شهدای مبارزه و جنگ در ایران نیستند. یقیناً رقم شهدای گمنام حوزه‌ها و روحانیت که در مسیر نشر معارف و احکام الهی به دست مزدوران و نامردمان‌، غریبانه جان باخته‌اند، زیاد است‌. (ص ن - ص ۸۸ و ۸۹ - ۳/۱۲/۱۳۶۷)


خدا را سپاس می‌گزاریم که از دیوارهای فیضیه گرفته تا سلولهای مخوف و انفرادی رژیم شاه و از کوچه و خیابان تا مسجد و محراب امامت جمعه و جماعات و از دفاتر کار و محل خدمت تا خطوط مقدم جبهه‌ها و میادین مین‌، خون پاک شهدای حوزه و روحانیت‌، افق فقاهت را گلگون کرده است و در پایان افتخارآمیز جنگ تحمیلی نیز رقم شهدا و جانبازان و مفقودین حوزه‌ها نسبت به قشرهای دیگر زیادتر است‌. بیش از دو هزار و پانصد نفر از طلاب علوم دینیه در سراسر ایران در جنگ تحمیلی شهید شده‌اند و این رقم نشان می‌دهد که روحانیت برای دفاع از اسلام و کشور اسلامی ایران تا چه حد مهیا بوده است‌. (ص ن - ج ۲۱ - ص ۸۹ و ۹۰ - ۳/۱۲/۱۳۶۷)


لزوم حضور روحانیت در رزم

با اینکه تحصیل در فقه در اولویت است اما همه اینها به خاطر حفظ اسلام است
امام بسیجیان و فرمانده کل قوا، حضرت امام خمینی (ره) در مورد لزوم حضور روحانیت در عرصه های رزم و خطر می فرمود: با اینکه تحصیل در فقه در اولویت است اما همه اینها به خاطر حفظ اسلام است وامروز اگر برای حفظ اسلام احتیاج باشد که آقایان به جبهه ها بروند و رزمندگان را تشویق بنمایند ،باید این کار را انجام دهند. عالمان دین و فرزانگان حوزه های تشیع با عنایت به بأکید حضرت امام (ره) حضور در جبهه های نبرد را بر خود فرض می دانستند .همدلی با رزمندگان به هنگام خطر ،تفقد و دلجویی از رزمندگان و تقویت روحیه رزمی آنها،از جمله پیامدهای این حضور بود. در بین خیل بزرگانی که به شوق جهاد و ادای تکلیف به میدانهای رزم شتافتند،نام حضرات آیات بهاء الدینی(ره) ، و میرزا آقا جواد تهرانی(ره) و شهیدان شاهدی همچون بهشتی، مدنی، صدوقی و اشرفی اصفهانی به سان کواکب درخشانی در سپهر رشادت های ملت مسلمان ایران هویدا است.

کلام ولایت: پیرامون شهدای روحانی

«سلام خدا بر مجاهدین فی سبیل ا...، آنان که شرف جهاد را با فضیلت علم به هم آمیخته و مصداق عالم عامل شدند. تاریخ شکوهمند روحانیت شیعه، هر چند که در همه دورانهای پر حماسه عمر تشیع سرفراز، با فدارکاریها و مجاهدات خونین همراه است، اما آنان که در این عصر، که عصر پیکار سرنوشت ساز ارزشهای الهی با تهاجم شیطانهای زر و زور جهانی است. توانستند ردای سرخ جهاد و شهادت را بر قامت رسای حوزه روحانیت شیعی بیفکنند و اسوهی قتال فی سبیل ا... شوند، از ارزش مضاعف برخوردارند. حضور در صحنه های جهاد و شهادت، جامعه ی روحانیت رابها و رونقی می بخشد و سلاح بلاغ و تعلیم آنان را برّا می سازد. روحانیون مجاهد فی سبیل ا...، حق حیات برگردن حوزه های علمی تشیع دارند.
حدیث ولایت ، ج ۳، ص ۸۶


کلام نور: درخصوص شهدای روحانی

«... صلوات و سلام خدا و رسول خدا بر ارواح طیبه شهیدان، خصوصاً شهدای عزیز حوزه ها و روحانیت درود بر حاملان امانت وحی و رسالت، پاسداران شهیدی که ارکان عظمت و افتخار انقلاب اسلامی را بر دوش تعهد سرخ و خونین خویش حمل نموده اند. سلام بر حماسه سازان همیشه جاوید روحانیت که رساله علمیه و عملیه خود را به دم شهادت و مرکب خون نوشته اند و بر منبر هدایت و وعظ و خطابه ناس از شمع حیاتشان گوهر شب چراغ ساخته اند. افتخار و آفرین بر شهدای حوزه و روحانیت که در هنگامه نبرد رشته تعلقات درس و بحث را بریدند و عقال تمنیات دنیا را از پای حقیقت علم بر گرفتند و سبکبالان به میهمانی عرشیان رفتند و در جمع ملکوتیان شعر حضور سروده اند».
صحیفه نور- جلد ۲۱ ص ۸۸

نتایج و برکات حرکت و راه امام

او، آن روح‏اللَّه بود که با عصا و ید بیضاى موسوى و بیان و فرقان مصطفوى، به نجات مظلومان کمر بست؛ تخت فرعونهاى زمان را لرزاند و دل مستضعفان را به نور امید روشن ساخت. او به انسانها کرامت، و به مؤمنان عزت، و به مسلمانان قوّت و شوکت، و به دنیاى مادّى و بى‏روح معنویت، و به جهان اسلام حرکت، و به مبارزان و مجاهدان فى‏سبیل‏اللَّه شهامت و شهادت داد.
او بتها را شکست و باورهاى شرک‏آلود را زدود. او به همه فهماند که انسان کامل شدن، على‏وار زیستن و تا نزدیکى مرزهاى عصمت پیش رفتن، افسانه نیست. او به ملتها نیز فهماند که قوى شدن و بند اسارت گسستن و پنجه در پنجه‏ى سلطه‏گران انداختن، ممکن است. لمعات قرب حق را صاحبان بصیرت در چهره‏ى منور او دیدند و طعم برّ الهى را که در حیات و ممات بر او مى‏بارید، همه چشیدند. دعاى او مستجاب شد که مى‏گفت: «الهى لم یزل برّک علىّ ایام حیاتى، فلاتقطع برّک عنّى فى ممات .»
پیام به ملت شریف ایران در پایان چهلمین روز ارتحال امام خمینی (ره) ۲۳/۴/۱۳۶۸

تداوم انقلاب
تداوم انقلاب بیش از هر چیز بستگی پیدا کرده بود به حضور اسلام و علمای اسلام در صحنه و این ادامه داشت تا سال ۵۶ در این سال زمینه برای رشد و شکوفائی انقلاب فراهم شد و سیاست جهانی آمریکا به دنبال رسوائی ویتنام و رسوائی واترگیت دستخوش بحران گردید. معاملات جهانی بهم خورد. برنامه های ظاهری سطحی و مردم فریب رژیم در ایران رو به شکست کامل رفت و زمینه برای اینکه حرکت (انقلاب اسلامی ) شتاب پیدا کند فراهم شد خوب اینجا دیگر همه یادتان است که در این مرحله چه کسانی حضور کامل تر فعال تر و بسیج کننده تر داشتند جناحی که با آرمان و انگیزه اسلامی و مذهبی به حرکت در آمده بود البته گروههای ملی هم بودند جبهه ملی بار دیگر تجدید حیات کرده و دست بکار شد نهضت آزادی همینطور گروههای دیگر نیز همچنین . اما آنها درخشیدن شان در صحنه های محدود بود. 
                                                                                                                       شهید بهشتی
 
www.ghasedak-ict.com